Наближається Великий піст. Винятковий період у житті християнина. Принаймні, таким мав би бути. Період, який часто проводимо у докладанні духовних зусиль. Насправді ж, не тільки духовних. Врешті, період приготування до найбільш величної та значимої події в історії – Воскресіння Ісуса Христа. Але чи лише приготування?
Дозвольте на початку цієї мандрівки поділитися кількома порадами, – якщо їх так можна назвати, – задля успішного й ефективного її проведення.
1. Будь
Насамперед не сприймай період Великого посту лише як певний визначений період, через який потрібно якнайшвидше перейти, щоб досягти свята. Сприймай його як справжню духовну подію. Живи кожним моментом цієї мандрівки та переживай кожне зусилля, яке дозволяє тобі стати кращим, аніж учора, відмовитися від зла заради добра, покинути погані чи гріховні звички задля того, щоби стати вільним. Будь присутнім у кожному моменті!
2. Ціль(ся)
Очевидно, став перед собою цілі. Великий піст у літургійному році має період приготування у вигляді кількох неділь. Вони дозволяють нам проаналізувати власне життя, звички, напрямок свого руху, ставлення до себе, один до одного, до навколишнього середовища і Бога. У здійсненні цього аналізу чесно і правдиво, перед нами постають наші добрі і недобрі, погані сторони. Виділи для себе те, що найбільше тобі перешкоджає бути щасливим у стосунках з іншими, і спробуй у співпраці з Богом позбутися цього упродовж посту. Фокусуйся не на кількості постанов, а на їхній важливості; акцентуй увагу не на невдачах, а на здобутках. Зрештою, будь вдячним, а не понурим.
3. Змінюйся
Цікаво, що метою Великого посту є Пасха. А Пасха – це «перехід», подорож з однієї точки в іншу. Єврейський народ рухався з Єгипту, де був поневолений і терпів утиски, в Обіцяну землю, де розпочав панувати і розвивати власне життя. І ти покликаний до руху, до зміни свого життя і перебування. Замало обмежувати себе у споживанні тієї чи іншої їжі лише на період посту, якщо вона для тебе шкідлива постійно. Замало перестати робити зло своїм улюбленим лише на сорок і трішки більше днів, якщо ти їх справді любиш і прагнеш їхнього щастя. Змінюйся не на період Великого посту, а на період подальшого життя.
4. Ризикуй
Бог ніколи не обмежується поверховістю чи посередністю. «Будьте досконалі, як Отець ваш небесний досконалий», – хіба не він сказав? Він ставить перед людиною найвищі ідеали, адже завдяки Йому вона здатна їх осягнути. Тож не бійся спробувати щось нове, відкинути найбільш «приклеєні» до повсякденного життя гріховні звички та здобути найбільш до цього моменту неочікувані здатності і чесноти. Ще більше любити, прощати, спілкуватися, надихати, молитися, свідчити… Ще більше жити.
5. Терпи
Терпеливість – це друге ім’я вірності. Терпеливість – це регулярність, систематичність, цілеспрямованість і стійкість. Це відвага не опускати рук і не здаватися у моменти падінь чи невдач. Це здатність шанувати процеси і не очікувати швидких результатів там, де їх осягнути неможливо. Врешті, це вміння бути зі справжніми собою та справжнім живим Богом, який провадить попри усі небезпеки і життєві труднощі. Будь до себе не поблажливим, а терпеливим.
6. Радій
Радій маленькими, навіть міліметровими кроками, які здатні змінити напрямок руху. Радій тими, хто слідує поруч і не дозволяє впасти у моменти випробувань. Радій навколишнім світом, який змінюється разом із тобою, одягаючись у весняні барви. Радій кожним новим днем, який тобі даний як дарунок і як нагода. Радій періодом посту, і радій воскресним життям.
7. Молись
Ти ніколи не будеш самотнім на своєму шляху, якщо йтимеш слідом за Христом. Ти ніколи не будеш нездатним змінити себе і світ навколо, якщо змінюватимешся Божою силою. Великий піст пропонує кожному відкрити своє духовне життя з іншої сторони, навчитися перебувати у Божій присутності по-новому. І для цього ми маємо великопосні богослужіння. Вони не просто для Бога; насамперед вони для тебе і для мене.
Нумо вирушати у великопосну мандрівку разом!
Зображення: взято з інтернет-ресурсу “Pinterest”.